pondělí 21. března 2011

freebie collab Here I am by Babinetky

Miminka. Křehká stvoření, přinášející ten nejkrásnější pocit na světě. Ti zmuchlaní uzlíčci, díky kterým se stáváme rodiči, díky kterým máme srdíčka plná něžnosti a lásky. Snažíme se jim poskytnout bezpečnou náruč, ruce, co pohladí a setřou slzy. Snažíme se ze všech sil vytvořit jim ten nejlepší domov, krásné vzpomínky, šťastné dětství. K vytvoření našeho nového collabu Here I am jsme se nechaly inspirovat právě miminky, protože i mezi babinetkami jich několik nových přibylo a ještě přibude.
-----------------------------
Babies. Gentle beings bringing the most wonderful feeling in the world. Those little crumpled knots thanks to whose we become parents, thanks to those we have our hearts full of joy and love. We arm them to feel safe and secure, we cuddle them and wipe away their tears. We try our most to give them the best home, beautiful recollections, simply happy childhood. In order to create our new photo collab Here I am, we got inspired just by newborns also because among Babinet girls there are new ones and there will still be more.
Při této příležitosti chceme opět připomenout, že některá miminka mají těžší start do života, to když se narodí předčasně nebo nemocná. Takovým miminkům a jejich rodičům se snaží pomáhat projekt BabyKlokánci. Zde jsou jejich oficiální stránky
Podívejte se na příběhy malých bojovníčků a zkuste i vy pomoci.
Zde je č.ú. 378 935 4052/5500. Děkujeme.
-------------------------------------
On this occasion, we would like to remind you that some of our newborns do not have it easy at the very same beginning, namely our prematurely born babies or not the healthy ones. The project called Baby Kangaroos helps exactly these babies and their parents. Here we provide its official web page www.babyklokanci.blogspot.com.
Feel free to read the stories of little fighters and please help by donating to the following
bank account 378 935 4052/5500 CZK Thank you from the core of our hearts!
A již se dostáváme k našemu dárku... Babinetí vlak právě vyjíždí. Má celkem 14 zastávek. U každé Babinetky, která ke collabu přispěla, najdete link ke stažení její části a odkaz na další blog. Připravte se, začínáme.!!! ------------------------------- And here is our small gift… Our blogtrain is departing. There are 14 stops ahead of us. By each of Babinet girl contributing to our collab, you will find a link to download specific piece and a link to a following blog. Get ready, we are starting!!!!
Vítá vás 1. zastávka, Babineti blog. Najdete zde několik odkazů na stažení, link na dalsi zastávku .
Welcome to the first stop, blog of Babinet girls. Here you can find a link to the next stop.
Další zastavka je u ... The next stop is at ...
PACINA 
  Příjemné scrapování!! Happy scraping :)
 
Děkujeme všem babinetkám které pomáhaly při realizaci nejen svou částí,ale i svými nápady a velkou duševní podporou.
Seznam zastávek našeho blogtrainu:

17 komentářů:

Jitka, Most řekl(a)...

Děkuji za krásné freebko!

Anonymní řekl(a)...

Děkuji

BabyKlokánci řekl(a)...

Děkujeme za podporu!! Krásné!

Markas řekl(a)...

moc hezké freebie-díky holky:)

Anonymní řekl(a)...

Just a quick note to let you know that a link to this post will be placed on CraftCrave in the DigiFree category today [22 Mar 01:00am GMT]. Thanks, Maria

Aska řekl(a)...

Thanks for sharing it

bryanna řekl(a)...

Nádherné freebie ,moc se Vám povedlo díky!

Lucia F. řekl(a)...

DAKUJEM krasne!!!!!

Anonymní řekl(a)...

Thank you so much for your lovely gifts, it's very generous of you.
I just wanted to inform that Anna.ve's part is impossible to download as the file is set to private. Could you check it please ?

Květka řekl(a)...

Password Annave's par is
babinetky

CBH řekl(a)...

Thank you so much for this post. I want to let you know that I posted a link to your blog in CBH Digital Scrapbooking Freebies, under the Page 8 post on Mar. 22, 2011. Thanks again.

Kamá řekl(a)...

Krásné fríbko, moc děkuji! Jsem čerstvě těhotná, takže určitě mnohokrát použiji. Jste moc šikovné!

DesignByNettis řekl(a)...

TAHXN for sharing your WONDERFUL work....
HUGGGGS
NETTIS

Anonymní řekl(a)...

I could get it now, thank you very much

Anonymní řekl(a)...

Thank You so much to you and all of the Babinet girls for this wonderful collab. There are two new babies in my sister's family (twin girls), so I will have a lot of use for this beautiful kit. I have one problem, I still have been unable to open the file from Pacina. :( Would you be able to help me, please? You can reach me at -- friendlypackrat at yahoo dot ca -- If you would please send me just that file, I would be SO grateful and happy. :)
Have a great day,
Barb (from sunny Manitoba, CANADA)

biche57 řekl(a)...

merci beaucoup )))

Cristallo řekl(a)...

this collab is incredible! Thank you very much!!